Søg julehjælp ved at finde kontaktpersonen i din lokal afdeling

Har du og din familie brug for julehjælp i 2018, skal du kontakte din lokale Røde Kors afdeling.

Hvis din by ikke fremgår af nedenstående liste, så kan du prøve at kontakte en af de andre organisationer
- se boksen nederst!

 

Find din Røde Kors afdelings kontaktperson i listen her:

 

Albertslund: Yvonne Pedersen, tlf.: 71728078, e-mail: butik.albertslund@rodekors.dk

Allerød: modtager ikke uopfordrede ansøgninger, se andre muligheder i boksen nederst

Arden: Kurt Randers, tlf.: 21415005, e-mail: kurtranders60@gmail.com

Assens: Thilde Thiesen, tlf.: 30316193, e-mail: thiper15@gmail.com

Augustenborg/Sydals: henvises til Sønderborg

Aulum-Haderup: Bente Vittrup, tlf.: 22866900, e-mail: Bentefv@gmail.com

Ballerup: Grete Rasmussen, tlf.: 20556320, e-mail: holgergrete@mail.tele.dk

Billund: Elisabeth Hededam, tlf.: 21602640, e-mail: hebema@bbsyd.dk

Birkerød: Jane Åsell, tlf.: 20469202, e-mail: aasell@mail.dk

Bjerringbro: Nuka Kristian Larsen, tlf.: 60686971, e-mail: nukalarsen@rodekors.dk

Blaabjerg: Kaj Rasmussen, tlf.: 75287487, e-mail: kajambech@gmail.com

Bornholm: Jens Chr. Jacobsen, tlf.: 56953511/28723670, e-mail: j.c.jacobsen@dadlnet.dk

Bramming: Annelise Pedersen, tlf.: 50815983, e-mail: annelise-pedersen@webspeed.dk

Brande: Inge Kristensen, tlf.: 97181536/30488645, e-mail: kain@pc.dk

Bredebro: Henning Brogaard, e-mail: henningbrogaard@hotmail.com

Broager: Knud Hviid, tlf.: 74442650/20260377, e-mail: knhv@mail.dk

Broby: Pia Schmidt Jensen, tlf.: 42323272, e-mail: piaschmidt@hotmail.com

Brøndby: e-mail: heguh@rodekors.dk

Brønderslev: henvendelse til din sagsbehandler i Brønderslev kommune

Brørup: Egon Pedersen, tlf.: 75382155/51159345, e-mail: nepeder47@gmail.com

Christiansfeld: Gerda Lassen, tlf.: 20832742, e-mail: kirstenlassen@bbsyd.dk

Dianalund: se under Sorø 

Dragsholm: Søren Olsen, tlf.: 26585206, e-mail: gos@nyka.dk

Dragør: Røde Kors Hovedstaden, tlf.nummer 38336400 mail. rkh.julehjaelp@rodekors.dk

Dronninglund-Hjallerup: Bent Heiselberg, tlf.: 51417946, e-mail: b.heiselberg@hotmail.com

Ebeltoft: Kjersti Færch, tlf.: 86342698/40623225, e-mail: kjersti1@live.dk

Egedal: Anne-Mette Ratsack, tlf.: 29770392, e-mail: anne.mette.rathsack@godmail.dk 

Egtved: Birthe Bjerg, tlf.: 41833190, e-mail: bjergbirthe@gmail.com

Egvad: Hanne Haahr, tlf.: 22352537, e-mail: hanhaahr@gmail.com

Ejby: Tommy Duus, tlf.: 21818513, e-mail: tommyduus@godmail.dk

Esbjerg: Niels Aage Giversen, tlf.: 75128930/22248330/22650810, e-mail: nag@giver.dk

Fanø: Karen Spillemose, tlf.: 21778807, e-mail: spillemose.louring@fanonet.dk

Farsø: Birgit Nielsen, e-mail: birgitnielsen08@gmail.com

Faxe: Marianne Carlberg, tlf.: 51946126, e-mail: marianne.carlberg@gmail.com

Fjends: Susanne Haahr Schmidt, tlf.: 97541142/20491242, e-mail: shs@viborg.dk

Fjerritslev-Brovst: Anna-Marie Holm, tlf.: 98233303, e-mail: annamarieholm@outlook.dk

Fredensborg-Humlebæk: Kirsten Andresen, tlf.: 41422625, e-mail:kirsten.andresen@jubii.dk 

Fredericia: modtager ikke uopfordrede ansøgninger

Frederiksberg: Røde Kors Hovedstaden, tlf.nummer 38336400 mail. rkh.julehjaelp@rodekors.dk

Frederikshavn: Palle Mølholt, tlf.: 28196932, e-mail: palle.molholt@jubii.dk

Frederikshavn: Karina Raun Johansen, tlf.: 51626800, e-mail: karinaraunjohansen@gmail.com

Frederikssund: Carsten Pontoppidan, tlf.: 47384620/22161916, e-mail: carstenpontoppidan@hotmail.com

Furesø: Tine Sahlgren, tlf.: 22766169, e-mail: ts@fof.dk

Fåborg: Allan Thorsfelt, tlf.: 29413810, e-mail: rodekorsfaaborg@gmail.com

Galten: uddeler ikke julehjælp se andre muligheder i boksen nederst på siden 

Gentofte: Lillan Andersen, e-mail: lillan.andersen@rodekors.dk

Give: Knud Møller, tlf.: 25343454, e-mail: give.julehjaelp@rodekors.dk

Gjern: Karen Christiansen, tlf.: 21257230, e-mail: kc-voel@mail.dk 

Gladsaxe: Ejnar Pedersen, e-mail: ejnar.pedersen@private.dk 

Glamsbjerg: Hanne Hjorth, tlf.: 61355264, e-mail: hanne9hjorth@gmail.com

Glostrup: Bent Filstrup, tlf.: 53802148, e-mail: bent_filstrup@mail.tele.dk

Gram: kommunen indstiller familierne. Der kan ikke ansøges julehjælp - se andre muligheder i boksen nederst på siden

Grenaa: Birgitte Jørgensen, tlf.: 40474555, e-mail: Birgitte-j@live.dk

Grindsted: uddeler ikke julehjælp se andre muligheder i boksen nederst på siden 

Græsted-Gilleleje: Vivi Kjær, tlf.: 20401280, e-mail: vkjaer@hotmail.com

Gråsten: Bente Schmidt, tlf.: 61794446, e-mail: bente.schmidt@gmail.com

Gudme: Mai Britt Simonsen, tlf.: 21730729, e-mail: maibrittsimonsen@gmail.com

Gundsø: Poul Andersen, tlf.: 21737620, e-mail: poulan@roskilde.dk

Haderslev: I Haderslev indstiller kommunen familierne. Der kan ikke ansøges julehjælp - se andre muligheder i boksen nederst på siden

Hadsten-Hinnerup: email: julehjaelp.favrskov@rodekors.dk

Hadsund: Mona Foget, tlf.: 60776844, email: mona.foget@skolekom.dk

Halsnæs: Jytte Jørgensen, tlf.: 21225908, e-mail: vaengegaarden@gmail.com

Halsnæs: Mette Wolff, tlf.: 30745463, e-mail: mette.wolff4@skolekom.dk

Hammel: e-mail: julehjaelp.favrskov@rodekors.dk

Hanstholm: Ulla Scharff Christiansen, tlf.: 97961220/20654994, e-mail: ulla.scharff@gmail.com

Haslev: Aage Heering Hansen, tlf.: 56313820/40733810, e-mail: aage_heering@hansen.mail.dk

Hedensted: Conni Steensen, tlf.: 20914432, e-mail: lauhoejgaard@mail.dk

Helle: Ulla Sundvang, tlf.: 22569970, e-mail: ulla.sundvang@gmail.com

Helle: Eva Teglgaard, tlf.: 20416530, e-mail: evateglgaard@live.dk

Helsinge: Vivi Kjær, tlf.: 20401280, e-mail: vkjaer@hotmail.com

Helsingør: Claus Jon Jonsen, tlf.: 40750441, e-mail: clausjonsen@hotmail.com

Herlev: Stig Bergmann , tlf.: 22545456, e-mail: stig@bergmann.st

Herning: Ansøgningfrist 15. november! - Hanne Fisker, tlf.: 41980652, e-mail: hanne.fisker@email.dk 

Hillerød: Bent Kauffmann, tlf.: 48252511, e-mail: bentk@rodekors.dk

Hirtshals: Jens Arne Nielsen, tlf.: 20789282, e-mail: jens-arne@nielsen.mail.dk

Hjørring: Erna Engedal Pedersen, tlf.: 23458724, e-mail: erna.engedal@has.dk

Hobro: Aase Bjerrum, tlf.: 61306204, e-mail: aasebj@worldonline.dk

Hobro: Jenny Lyngaa, tlf.: 98520668/40361852, e-mail: bj-lyngaa@dlgmail.dk

Holbæk: uddeler ikke julehjælp - se andre muligheder i boksen nederst på siden

Holmsland: Bemærk! ansøgning foregår d. 30. november mellem kl. 13-15 i Seniorhuset i Skolegade - Lise Lotte Andersen, tlf.: 97311054, e-mail: lise-lotte.andersen5@skolekom.dk

Holstebro: Britt Sandvad, tlf.: 20469306, e-mail: b.sandvad@gmail.com

Holsted: Egon Pedersen, tlf.: 75382155/51159345, e-mail: nepeder47@gmail.com

Hornslet-Rosenholm: Birgit Jakobsen, tlf.: 30666683, e-mail: bielja08@gmail.com 

Horsens: Janni Hansen, e-mail: frivilligkoordinator.615@rodekors.dk

Horsens Nord: Bodil Lykke Schougaard, tlf.: 28556727, e-mail: bschougaard@live.dk

Hvidovre: Anne Slater, tlf.: 22582065, e-mail: ansla@rodekors.dk

Høje-Taastrup: Hanne Hansen, e-mail: rktaastrupbutik@gmail.com

Højer: Henning Brogaard, e-mail: henningbrogaard@hotmail.com

Hørning: Olav Jonassen, tlf.: 23424452, e-mail: jonasblikkenborg@gmail.com

Hørsholm: Maja Bilde, tlf.: 45869227/51789551, e-mail: maja.bilde40@gmail.com

Hårby: Lisbeth Bertelsen, tlf.: 21747281, e-mail: lb040650@gmail.com

Ikast: Margit Lysgaard, tlf.: 97154846/29802643, e-mail: lysgaard.bentsen@gmail.com

Ishøj: Nynne Pihl Groth, tlf.: 61514225, e-mail: nynne-pg@hotmail.com

Jernløse: Sonja Elisabeth Sjursen, tlf.: 51251743, e-mail: sosdop@gmail.com

Juelsminde: Merete Vidkjær, tlf.: 23828558, e-mail: retevidkjaar@live.dk

Juelsminde: Inga Hansen, tlf.: 75626411/23313489, e-mail: ihs@hansen.mail.dk

Kalundborg: Ansøgningfrist 26. november - Ansøgningsskemaer kan hentes i vores Røde Kors-butikker i Kalundborg kommune

Karlebo: Kirsten Lyngbye, tlf.: 25641776, e-mail: karlebo@rodekors.dk

Karup: Ansøgningsfrist 2. december - Bente Meinecke Pedersen, tlf.: 50569301, e-mail: bentedrk@fibermail.dk

Kerteminde-Munkebo: uddeler ikke julehjælp se andre muligheder i boksen nederst på siden 

Kjellerup: Ebba Kyed, tlf.: 26149714, e-mail: ebbakyed@gmail.com

Kolding: Jes Haberlandt, tlf.: 30333843, e-mail: jes.haberlandt@mail.dk

København: Røde Kors Hovedstaden, tlf.nummer 38336400 mail. rkh.julehjaelp@rodekors.dk

Køge: hjemmeside: http://koege.drk.dk/aktiviteter/julehjaelp/

Langeland: Ann Jeppesen, tlf.: 42271300, e-mail: ajeppesen826@gmail.com

Langeskov: Kirsten Overvad, tlf.: 26530940, e-mail: bovervad@gmail.com

Lejre: Laila Hirschsprung, tlf.: 60546840, e-mail: laila.hirschsprung@gmail.com

Langå: e-mail: julehjaelp.favrskov@rodekors.dk

Lemvig: Gurli Gravesen, tlf.: 61741815, e-mail: gravesengurli@gmail.com

Lunderskov: Erik Demant, tlf.: 51940033, e-mail: eddemant@gmail.com

Lyngby-Taarbæk: Anette Due, tlf.: 91338686, e-mail: lyngby.al.julehjaelp@rodekors.dk (dækker ikke Nærum, se under Birkerød eller Søllerød)

Løgstør: Karin Birgitte Sneskov, tlf.: 50524995, e-mail: julehjaelp.logstor@rodekors.dk

Løgumkloster: Henning Brogaard, e-mail: henningbrogaard@hotmail.com

Løkken-Vrå: Halfdan Jakobsen, tlf.: 98889255/41411357, e-mail: halfdanja@gmail.com

Mariager: Benthe Skou Nielsen, tlf.: 29231822, e-mail: bentheskou@gmail.com

Middelfart: Mogens K. Hansen, tlf.: 23490852, e-mail: rodekorsmiddelfart@gmail.com

Midtdjurs: Lena Møller Pedersen, tlf.: 86391461/24669764, e-mail: lena.moeller.pedersen@skolekom.dk

Midtfyn: Torben Bach-Petersen, tlf.: 65901133/28970845, e-mail: torben@bach-petersen.dk

Midtlolland: Bente Kølle, tlf.: 29439456, e-mail: bente.kolle@gmail.com

Morsø: Bodil Mandøe Øllgård, tlf.: 30235896/30111434, e-mail: boman@rodekors.dk

Morsø: Linne Kloch Jørgensen, tlf.: 40108193, e-mail: boman@rodekors.dk

Møn: Kurt Jensen, tlf.: 41591325, e-mail: k@mail123.dk

Nibe: Jens Brix, tlf.: 42183072, e-mail: jensbrix46@gmail.com (skal bo i den tidligere Nibe kommune for at kunne søge)

Nibe: Grethe Laursen, tlf.: 40810659, e-mail: eglaursen@live.dk (skal bo i den tidligere Nibe kommune for at kunne søge)

Nordals: Keld Aaes, tlf.: 30202211, e-mail: info@sundicentrum.dk

Nordsalling: Niels Peter Kibsgaard, tlf.: 97592875/24614525, e-mail: npkibsgaard@hotmail.com

Nyborg-Ørbæk: Silvija Kazija Juel, tlf.: 25328292, e-mail: silvijaandersen@msn.com

Nykøbing F-Sydfalster: Jette Moss-Hansen, tlf.: 20888329 e-mail: jettemoss@gmail.com

Nykøbing-Rørvig: Søren Olsen, tlf.: 26585206, e-mail: gos@nyka.dk

Nysted: Elsa Kock, tlf.: 22507726, e-mail: elsa.kock@hotmail.com

Næstved-Fuglebjerg: Andreas Nielsen, tlf.: 20722942, e-mail: naestved.julehjaelp@rodekors.dk

Næstved-Fuglebjerg: Lillian Nielsen, tlf.: 41624362, e-mail: naestved.julehjaelp@rodekors.dk

Nørhald: uddeler ikke julehjælp se andre muligheder i boksen nederst på siden 

Nørre Snede-Ejstrupholm: Jonna Møllemand, tlf.: 26151814, e-mail: jomol@rodekors.dk

Nørre-Djurs: Bente Olesen, tlf.: 86339061/24200799, e-mail: benteolesen@live.com

Nørre-Djurs: Bente Siig Hansen, tlf.: 86387199/30227661, e-mail: bente@siig.nu

Nørre-Rangstrup: Henning Brogaard, e-mail: henningbrogaard@hotmail.com

Nørre Aaby: Lone Lauridsen, tlf.: 40323736, e-mail: vibyvej44@gmail.com

Odder: Kamma Jørgensen, tlf.: 61677735, e-mail: kildegade5@oamail.dk

Odense: hjemmeside: http://odense.drk.dk/soeg-julehjaelp-2018/

Otterup: Kirsten Truelsen, tlf.: 64871376/40295649, e-mail: lillebro21@gmail.com

Padborg: Morten Berdiin, tlf.: 30256340, e-mail: berdiin60@gmail.com

Pandrup: Kontaktperson kommer snarest

Præstø: Birgit Grunnet, tlf.: 55992028/20837201, e-mail: birgit@grunnet.com

Præstø: Inger-Lise Sørensen, tlf.: 61378575, e-mail: inlias@spens.dk

Purhus: Ulf Bendix, tlf.: 86477281, e-mail: ulf.bendix@gmail.com

Randers: Else Madsen, tlf.: 30425416, e-mail: randers.fmd@rodekors.dk

Rebild: Kirsten Mortensen, tlf.: 23459932, e-mail: kirstenogagner@os.dk

Ribe: Poul Madsen, tlf.: 75422394/21242394, e-mail: poul@madsen.dk

Ringkøbing: Peter Lund Andersen, tlf.: 97323837, e-mail: krudte@hotmail.com

Ringsted: Ansøgningsfrist 23. november - Birgit Thorsted, tlf.: 21293370, e-mail: birgit.thorsted@gmail.com

Roskilde: uddeler ikke julehjælp se andre muligheder i boksen nederst på siden 

Rougsø: Bettina Grau, tlf.: 60162404, e-mail: btg1004@gmail.com  

Ry: uddeler ikke julehjælp - se andre muligheder i boksen nederst på siden

Rødby: Frank Vilhemsen, tlf.: 40320304, e-mail: frvih@rodekors.dk

Rødding: Margit Falkenberg Ottosen, tlf.: 61667882, e-mail: margitfalkenberg@mail.dk

Rødekro: Birthe Overgaard, tlf.: 74694025, e-mail: b.overgaard@hotmail.dk

Rødovre: Bent Pettersson, tlf.: 40977848, e-mail: bhpet@Outlook.com

Rønde: Kirsten Secher, tlf.: 21702437, e-mail: kise@syddjurs.dk

Samsø: Anita Elgaard Højholt Olesen, tlf.: 51517002, e-mail: fam.olesen@outlook.com

Silkeborg: Tove Dan tlf.: 28935538, e-mail: godjul8600@gmail.com 

Silkeborg: Jørn Pagh, tlf.: 21955701, e-mail: jornpagh@gmail.com

Sindal: Annemarie Kvistgaard Petersen, tlf.: 21487087, e-mail: kvistgaardannemarie@gmail.com

Skagen: Birte Lajer, tlf.: 41115664, e-mail: diverse@blsrr.dk

Skanderborg: Hanne Meldgaard, tlf.: 23392397, e-mail: hame@campusvejle.dk

Skive: Niels Kristensen, tlf.: 97528342, e-mail: n.k.kristensen66@gmail.com

Skjern: Margit Hansen, tlf.: 30703281, e-mail: mgh@skjern-net.dk

Skælskør: Birgit Rasmussen, tlf.: 25548300, e-mail: birgitrasmussen85@gmail.com

Skærbæk: Henning Brogaard, e-mail: henningbrogaard@hotmail.com

Slagelse: e-mail: slagelse.julehjaelp@rodekors.dk

Slangerup: Jenny Meyer, tlf.: 29447329, e-mail: j@meyersweb.dk

Slangerup: Lene Olsen. tlf.: 21432969, e-mail: olsen.lene@outlook.dk

Solrød-Greve: Asger Rasmussen, tlf.: 43902597/40732597, e-mail: asger@it.dk

Sorø: Hans Lambæk Nielsen, tlf.: 57832080/21434361, e-mail: lambehk@stofanet.dk

Spøttrup: Sonja Dalsgaard, tlf.: 24400696, e-mail: sdalsgaard51@gmail.com

Stenlille: se under Sorø

Stevns: Susanne Lintrup, tlf.: 21494488, e-mail: slintrup@gmail.com

Struer: Leif Kristensen, tlf.: 28939501, e-mail: randileif@mail.dk

Stubbekøbing: Thomas Krogh Nielsen, tlf.: 51160852, e-mail: tknielsen@sol.dk

Suså: uddeler ikke julehjælp se andre muligheder i boksen nederst på siden  

Sundeved: Bodil Jacobsen, tlf.: 26192838, e-mail: bofrija@hotmail.com

Sundeved: Helen Neumann, tlf.: 74468237/23396513, e-mail: helenelsine@gmail.com

Svendborg: Kjeld Jønsson, tlf.: 62221273/60642221, e-mail: jonssonkjeld@gmail.com

Svinninge: Henrik Lehmann, tlf.: 61791023, e-mail: heleh@rodekors.dk

Sydthy: Ellen Vangsgaard, tlf.: 26953277, e-mail: emvangsgaard@gmail.com

Sæby: Inger Ejstrud, tlf.: 98466023/61606438, e-mail: saeby.inger.ejstrud@rodekors.dk

Søllerød: se under Birkerød

Sønderborg: Ellen Iversen, tlf.: 40544136, e-mail: elleniversen47@gmail.com

Søndersø: henvendelse i Røde Kors butikken

Thisted: Ejgil Boye Mortensen, tlf.: 97911864/40461864, e-mail: boye@mortensen.mail.dk

Thorsø-Ulstrup: e-mail: julehjaelp.favrskov@rodekors.dk

Tommerup: Patricia Jørgensen, tlf.: 64763181/22561001, e-mail: pmj@gv29.dk

Tornved-Bjergsted: Marianne Gudberg. tlf.: 25155278, e-mail: myriis73@gmail.com

Trundholm: Søren Olsen, tlf.: 26585206, e-mail: gos@nyka.dk

Tølløse: Margit Nørrevang, tlf.: 59180049, e-mail: margitnoerrevang@waoomail.dk

Tønder: Henning Brogaard, email: henningbrogaard@hotmail.com

Tårnby: Røde Kors Hovedstaden, tlf.nummer 38336400 mail. rkh.julehjaelp@rodekors.dk

Tørring-Uldum: kun ansøgere som bor i gamle Tørring-Uldum kommune kan ansøge henvendelse til Hedensted kommune socialforvaltning

Ulfborg-Vemb: Berit Sørensen, tlf.: 51243564, e-mail: beritoghenrik@paradis.dk

Ulllerslev: Erik Feldthaus, tlf.: 23345059, e-mail: erikfe@post.tele.dk

Vallensbæk: Poul Lund, tlf.: 40549861, e-mail: poullund@post10.tele.dk

Vamdrup: uddeler ikke julehjælp se andre muligheder i boksen nederst på siden 

Varde: henvendelse til kommunen

Vejen: Annette Houborg, tlf.: 5156949, e-mail: houborg@vejen-net.dk

Vejle: Henvendelse til kommunen

Vestlolland: Bente Nielsen, tlf.: 61695605, e-mail: bentenielsen17@gmail.com

Viborg: Bodil Andreassen, tlf.: 28844100, e-mail: andreassenbodil@gmail.com

Videbæk : Birthe Degnboel, tlf.: 22975389, e-mail: degnboel@hotmail.com

Vildbjerg-Trehøje: Thilde Brunsgaard, tlf.: 97131352/40631352, e-mail: thilde@vildbjerg.dk

Vinderup : Christian Esbensen, tlf.: 97448372/26447891, e-mail: skraenten21@fibermail.dk

Vissenbjerg: Søren Fisker Olsen, tlf.: 20124661, e-mail: kass.drk.vis@gmail.com

Vojens: I Vojens indstiller kommunen familierne

Vordingborg: Hans Erik Hansen, tlf.: 51728114, e-mail: 15a@godmail.dk

Værløse: Tine Sahlgren, tlf.: 22766169, e-mail: ts@fof.dk

Ærø: Lothar Voight, tlf.: 86140911, e-mail: lothar_voigt@mail.dk

Ølgod: Karen S. Pedersen, tlf.: 75244343/30550343, e-mail: kahoejager@gmail.com

Aabenraa: Gitte Jarlnæs, tlf.: 21752611, e-mail: gitte.jarlnaes@rodekors.dk

Aalborg: Dorthe Møller Søndergaard, tlf.: 22436638, e-mail: dorthemollersondergaard@gmail.com

Aarhus: Janne Wennerstrøm, tlf.: 24872447, e-mail: jawen@rodekors.dk 

Åbybro: uddeler ikke julehjælp se andre muligheder i boksen nederst på siden

Års-Aalestrup: Olau Holtvind, tlf.: 96494030/20787854, e-mail: vesthimmerland@rodekors.dk

Årup: Jytte Conny Rasmussen, tlf.: 64431036, e-mail: jyfo@privat.dk

Åskov: Minna Madsen, tlf.: 97196113/29402259, e-mail: minnaaage@hotmail.com

 

Deler Røde Kors ikke julehjælp ud i dit område er der andre muligheder f.eks. hos:

  • Dansk folkehjælp
  • Frelsens Hær
  • Mødrehjælpen
  • Børnenes kontor
  • Kirkens Korshær