Søg julehjælp ved at finde kontaktpersonen i din lokal afdeling

Har du og din familie brug for julehjælp i 2017, skal du kontakte din lokale Røde Kors afdeling.

 

 

Hvis din by ikke fremgår af nedenstående liste, så kan du prøve at kontakte en af de andre organisationer, se boksen til højre!

 

 

Find din Røde Kors afdelings kontaktperson i listen her:

 

Albertslund: Alice Bøgild Jensen, tlf.: 29697109, e-mail: aliceboegild@gmail.com

Arden: Kurt Randers, tlf.: 21415005, e-mail: kurtranders60@gmail.com

Assens: Thilde Thiesen, tlf.: 30316193, e-mail: thiper15@gmail.com

Augustenborg/Sydals: henvises til Sønderborg

Aulum-Haderup: Bente Vittrup, tlf.: 22866900, e-mail: Bentefv@gmail.com

Ballerup: Karin Otterstrøm, tlf.: 22487436, e-mail: otterstrom.karin@hotmail.com

Billund: Elisabeth Hededam, tlf.: 21602640, e-mail: hebema@bbsyd.dk

Birkerød: Jane Åsell, tlf.: 20469202, e-mail: aasell@mail.dk

Bjerringbro: Nuka Kristian Larsen, tlf.: 60686971, e-mail: nukalarsen@rodekors.dk

Blaabjerg: Kaj Rasmussen, tlf.: 75287487, e-mail: ambech@jyde.dk

Bornholm: Jens Chr. Jacobsen, tlf.: 56953511/28723670, e-mail: j.c.jacobsen@dadlnet.dk

Bramming: Annelise Pedersen, tlf.: 50815983, e-mail: annelise-pedersen@webspeed.dk

Brande: Inge Kristensen, tlf.: 97181536/30488645, e-mail: kain@pc.dk

Bredebro: Henning Brogaard, e-mail: henningbrogaard@hotmail.com

Broager: Knud Hviid, tlf.: 74442650/20260377, e-mail: knhv@mail.dk

Broby: Pia Schmidt Jensen, tlf.: 42323272, e-mail: piaschmidt@hotmail.com

Brøndby: e-mail: rodekorsbrondbyjulehjaelp@gmail.com

Brønderslev: Knud Jørgensen, tlf.: 98822803/29435920, e-mail: knudj@hotmail.dk

Brørup: Egon Pedersen, tlf.: 75382155/51159345, e-mail: nepeder47@gmail.com

Christiansfeld: Anne Lise Tonnesen, tlf.: 75573224, e-mail: alt@post.tele.dk

Dianalund: se under Sorø 

Dragsholm: Søren Olsen, tlf.: 26585206, e-mail: gos@nyka.dk

Dragør: Røde Kors Hovedstaden, tlf.nummer 38336400 mail. rkh.julehjaelp@rodekors.dk

Dronninglund-Hjallerup: Bent Heiselberg, tlf.: 51417946, e-mail: b.heiselberg@hotmail.com

Ebeltoft: Kjersti Færch, tlf.: 86342698/40623225, e-mail: kjersti1@live.dk

Egedal: Karen Munck, tlf.: 40218756, e-mail: silke.munck@gmail.com Bemærk! ansøgningsfrist 14. december

Egtved: Birthe Bjerg, tlf.: 41833190, e-mail: bjergbirthe@gmail.com

Egvad: Hanne Haahr, tlf.: 22352537, e-mail: hanhaahr@gmail.com

Ejby: Tommy Duus, tlf.: 21818513, e-mail: tommyduus@ofir.dk

Esbjerg: Ella Hedegaard Andersen, tlf.: 28934076/22650811, e-mail: ella.hedegaard@gmail.com

Esbjerg: Niels Aage Giversen, tlf.: 75128930/22248330/22650810, e-mail: nag@giver.dk

Fanø: Karen Spillemose, tlf.: 21778807, e-mail: ksl@energinet.dk Bemærk! ansøgningsfrist 10. november

Farsø: Birgit Nielsen, e-mail: birgitnielsen08@gmail.com

Faxe: Marianne Carlberg, tlf.: 51946126, e-mail: marianne.carlberg@gmail.com

Fjends: Susanne Haahr Schmidt, tlf.: 97541142/20491242, e-mail: shs@viborg.dk

Fjerritslev-Brovst: Anna-Marie Holm, tlf.: 98233303, e-mail: annamarieholm@outlook.dk

Fredensborg-Humlebæk: Kirsten Andresen, tlf.: 41422625, e-mail:kirsten.andresen@jubii.dk 

Fredericia: modtager ikke uopfordrede ansøgninger

Frederiksberg: Røde Kors Hovedstaden, tlf.nummer 38336400 mail. rkh.julehjaelp@rodekors.dk

Frederikshavn: Henrik Sørensen, tlf.: 40585449, e-mail: jul@youseepost.dk

Frederikssund: Carsten Pontoppidan, tlf.: 47384620/22161916, e-mail: carstenpontoppidan@hotmail.com

Fuglebjerg: Randi Jensen, tlf.: 21653674, e-mail: jensens@stofanet.dk

Furesø: Tine Sahlgren, tlf.: 22766169, e-mail: ts@fof.dk

Fåborg: Allan Thorsfelt, tlf.: 29413810, e-mail: rodekorsfaaborg@gmail.com

Galten: uddeler ikke julehjælp se evt. andre muligheder i boksen til højre 

Gentofte: Lillan Thune Andersen, tlf.: 39404121/20499968, e-mail: ltandersen@mail.dk

Give: Karin B. Tingsager, tlf.: 71757951, e-mail: give.formand@rodekors.dk

Gjern: Jens Udsen, tlf.: 20206738, e-mail: ju@post.tele.dk Bemærk! ansøgningsfrist 12. december

Gjern: Flemming Wandborg, tlf.: 86244702, e-mail: wandborg@mail.dk Bemærk! ansøgningsfrist 12. december

Gladsaxe: Ejnar Pedersen, e-mail: ejnar.pedersen@youmail.dk Bemærk! ansøgningsfrist 1. december

Glamsbjerg: Hanne Hjorth, tlf.: 61355264, e-mail: hanne9hjorth@gmail.com

Glostrup: Bent Filstrup, tlf.: 53802148, e-mail: bent_filstrup@mail.tele.dk

Gram: kommunen indstiller familierne. Der kan ikke ansøges julehjælp se evt. andre muligheder i boksen til højre

Grenaa: Birgitte Jørgensen, tlf.: 40474555, e-mail: Birgitte-j@live.dk

Grindsted: uddeler ikke julehjælp se evt. andre muligheder i boksen til højre 

Græsted-Gilleleje: Lone Tirsgaard Petersen, tlf.: 48791320/23747732, e-mail: lone@a41.dk

Gråsten: Bente Schmidt, tlf.: 61794446, e-mail: bente.schmidt@gmail.com

Gudme: Mai Britt Simonsen, tlf.: 21730729, e-mail: maibrittsimonsen@gmail.com

Gundsø: Poul Andersen, tlf.: 21737620, e-mail: poulan@roskilde.dk

Haderslev: I Haderslev indstiller kommunen familierne. Der kan ikke ansøges julehjælp

Hadsten-Hinnerup: Ansøgningsfrist 26. november, email: julehjaelp.favrskov@rodekors.dk

Hadsund: Mona Foget, tlf.: 24400900, email: mona.foget@skolekom.dk

Halsnæs: Else Johansen, tlf.: 31160559, e-mail: julehjaelp.halsnaes@rodekors.dk

Hammel: Ansøgningsfrist 26. november, e-mail: julehjaelp.favrskov@rodekors.dk

Hanstholm: Ulla Scharff Christiansen, tlf.: 97961220/20654994, e-mail: ulla.scharff@gmail.com

Haslev: Aage Heering Hansen, tlf.: 56313820/40733810, e-mail: aage_heering@hansen.mail.dk

Hedensted: Conni Steensen, tlf.: 20914432, e-mail: lauhoejgaard@mail.dk

Helle: Eva Teglgaard, tlf.: 20416530, e-mail: evateglgaard@live.dk

Helsinge: Lone Tirsgaard Petersen, tlf.: 48791320/23747732, e-mail: lone@a41.dk

Helsingør: Doris Dahl Hansen, tlf.: 49218371, e-mail: dorisdh@stofanet.dk

Herlev: Jimmy Gørtz, tlf.: 81738913, e-mail: jimmy.gortz@gmail.com

Herlev: Rasmus Klinge Thylkjær, tlf.: 53767318, e-mail: rasmus.klinge@rodekors.dk

Herning: Hanne Fisker, tlf.: 41980652, e-mail: hanne.fisker@email.dk

Hillerød: Bent Kauffmann, tlf.: 48252511, e-mail: bentk@rodekors.dk

Hirtshals: Jens Arne Nielsen, tlf.: 20789282, e-mail: jens-arne@nielsen.mail.dk

Hjørring: Aase Krogh, tlf.: 22565545, e-mail: selmerkrogh@gmail.com

Hobro: Aase Bjerrum, tlf.: 61306204, e-mail: aasebj@worldonline.dk

Hobro: Jenny Lyngaa, tlf.: 98520668/40361852, e-mail: bj-lyngaa@dlgnet.dk

Holbæk: uddeler ikke julehjælp

Holmsland: Lise Lotte Andersen, tlf.: 24628164, e-mail: lise-lotte.andersen5@skolekom.dk

Holstebro: Gunhild Vilstrup, tlf.: 23447031, e-mail: g-vilstrup@mail.dk

Hornslet-Rosenholm: Jimi Haumann, tlf.: 42306194, e-mail: jrhaumann@gmail.com 

Horsens: Janni Hansen, e-mail: frivilligkoordinator.615@rodekors.dk

Horsens Nord: Bodil Lykke Schougaard, tlf.: 28556727, e-mail: bschougaard@live.dk

Hvidovre: Anne Slater, tlf.: 22582065, e-mail: julehjaelp.hvidovre@rodekors.dk

Hvorslev: Ansøgningsfrist 26. november, e-mail: julehjaelp.favrskov@rodekors.dk

Høje-Taastrup: Hanne Hansen, e-mail: hanneha.taastrup@gmail.com

Højer: Henning Brogaard, e-mail: henningbrogaard@hotmail.com

Hørning: Olav Jonassen, tlf.: 23424452, e-mail: jonasblikkenborg@gmail.com

Hørsholm: Maja Bilde, tlf.: 45869227/51789551, e-mail: maja.bilde40@gmail.com

Hårby: Claus Poulsen, tlf.: 64731434/21688281, e-mail: algade48@tdcadsl.dk

Ikast: Margit Lysgaard, tlf.: 97154846/29802643, e-mail: lysgaard.bentsen@gmail.com

Ishøj: Nynne Pihl Groth, tlf.: 61514225, e-mail: nynne-pg@hotmail.com

Jernløse: Sonja Elisabeth Sjursen, tlf.: 51251743, e-mail: sosdop@gmail.com

Juelsminde: Merete Vidkjær, tlf.: 23828558, e-mail: retevidkjaar@live.dk

Juelsminde: Inga Hansen, tlf.: 75626411/23313489, e-mail: ihs@hansen.mail.dk

Kalundborg: Else Marie Jespersen, tlf.: 21926115, e-mail: elsemariejespersen@gmail.com

Karlebo: Kirsten Lyngbye, tlf.: 25641776, e-mail: kirstenlyngbye@gmail.com

Karup: Bente Meinecke Pedersen, tlf.: 50569301, e-mail: bentedrk@fibermail.dk

Kerteminde-Munkebo: uddeler ikke julehjælp se evt. andre muligheder i boksen til højre 

Kjellerup: Tove Mark, tlf.: 40352695, e-mail: tovemark@fiberpost.dk

Kolding: Jes Haberlandt, tlf.: 30333843, e-mail: jes.haberlandt@mail.dk

København: Røde Kors Hovedstaden, tlf.nummer 38336400 mail. rkh.julehjaelp@rodekors.dk

Køge: hjemmeside: http://koege.drk.dk/aktiviteter/julehjaelp/

Langeland: Ann Jeppesen, tlf.: 42271300, e-mail: ajeppesen826@gmail.com

Langeskov: Kirsten Overvad, tlf.: 26530940, e-mail: bovervad@gmail.com

Lejre: Laila Hirschsprung, tlf.: 60546840, e-mail: laila.hirschsprung@gmail.com

Langå: Ansøgningsfrist 26. november, e-mail: julehjaelp.favrskov@rodekors.dk

Lemvig: Gurli Gravesen, tlf.: 61741815, e-mail: gravesengurli@gmail.com

Lunderskov: Erik Demant, tlf.: 51940033, e-mail: eddemant@gmail.com

Lyngby-Taarbæk: Anette Due, tlf.: 91338686, e-mail: julehjaelp.lyngby@rodekors.dk (dækker ikke Nærum, se under Birkerød eller Søllerød)

Løgstør: Karin Birgitte Sneskov, tlf.: 50524995, e-mail: julehjaelp.logstor@rodekors.dk

Løgumkloster: Henning Brogaard, e-mail: henningbrogaard@hotmail.com

Løkken-Vrå: Halfdan Jakobsen, tlf.: 98889255/41411357, e-mail: halfdanja@gmail.com

Mariager: Benthe Skou Nielsen, tlf.: 29231822, e-mail: bentheskou@gmail.com

Middelfart: Mogens K. Hansen, tlf.: 23490852, e-mail: rodekorsmiddelfart@gmail.com

Midtdjurs: Lena Møller Pedersen, tlf.: 86391461/24669764, e-mail: lena.moeller.pedersen@skolekom.dk

Midtfyn: Torben Bach-Petersen, tlf.: 65901133/28970845, e-mail: torben@bach-petersen.dk

Midtlolland: Bente Kølle, tlf.: 29439456, e-mail: bente.kolle@gmail.com

Morsø: Bodil Mandøe Øllgård, tlf.: 97710752/30111434, e-mail: boman@rodekors.dk

Morsø: Linne Kloch Jørgensen, tlf.: 40108193, e-mail: boman@rodekors.dk

Møldrup: Inger Margrethe Jensen, tlf.: 23937017, e-mail: gethe1945@hotmail.com

Møn: Kurt Jensen, tlf.: 41591325, e-mail: k@mail123.dk

Nibe: Jens Brix, tlf.: 42183072, e-mail: jensbrix46@gmail.com (skal bo i den tidligere Nibe kommune for at kunne søge)

Nibe: Grethe Laursen, tlf.: 40810659, e-mail: eglaursen@live.dk (skal bo i den tidligere Nibe kommune for at kunne søge)

Nordals: Ketty Clausen, tlf.: 23377668, e-mail: k.clausen@me.com

Nordsalling: Niels Peter Kibsgaard, tlf.: 97592875/24614525, e-mail: npkibsgaard@hotmail.com

Nyborg-Ørbæk: Silvija Kazija Juel, tlf.: 25328292, e-mail: silvijaandersen@msn.com

Nykøbing F-Sydfalster: Jette Moss-Hansen, tlf.: 20888329 e-mail: jettemoss@gmail.com

Nykøbing-Rørvig: Søren Olsen, tlf.: 26585206, e-mail: gos@nyka.dk

Næstved: Michael Petersen, tlf.: 25107050, e-mail: naestved@rodekors.dk

Nørre Snede-Ejstrupholm: Jonna Møllemand, tlf.: 26151814, e-mail: jomol@rodekors.dk

Nørre-Djurs: Bente Olesen, tlf.: 86339061/24200799, e-mail: benteolesen@live.com

Nørre-Djurs: Bente Siig Hansen, tlf.: 86387199/30227661, e-mail: bente@siig.nu

Nørre-Rangstrup: Henning Brogaard, e-mail: henningbrogaard@hotmail.com

Nørre Aaby: e-mail: Rodekorsnraaby@gmail.com ansøgningsfrist 26. november

Odense: Bente Danholt, tlf.: 51156450, e-mail: odense.julehjaelp@rodekors.dk

Otterup: Kirsten Truelsen, tlf.: 64871376/40295649, e-mail: lillebro21@gmail.com

Padborg: Morten Berdiin, tlf.: 30256340, e-mail: berdiin60@gmail.com

Pandrup: Knud Nørgaard Larsen, tlf.: 27528919, e-mail: knudnoergaardlarsen@gmail.com

Præstø: Birgit Grunnet, tlf.: 55992028/20837201, e-mail: birgit@grunnet.com

Præstø: Inger-Lise Sørensen, tlf.: 61378575, e-mail: inlias@spens.dk

Purhus: Ulf Bendix, tlf.: 86477281, e-mail: ulf.bendix@gmail.com

Randers: uddeler ikke julehjælp se evt. andre muligheder i boksen til højre 

Rebild: Kirsten Mortensen, tlf.: 23459932, e-mail: kirstenogagner@os.dk

Ribe: Poul Madsen, tlf.: 75422394/21242394, e-mail: poul@madsen.dk

Ringkøbing: Peter Lund Andersen, tlf.: 97323837, e-mail: krudte@hotmail.com

Ringsted: Birgit Thorsted, tlf.: 21293370, e-mail: birgit.thorsted@gmail.com

Roskilde: uddeler ikke julehjælp

Rougsø: Bettina Grau, tlf.: 60162404, e-mail: btg@danlind.dk

Ry: uddeler ikke julehjælp se evt. andre muligheder i boksen til højre 

Rødby: Anita Brøndum Hammer, tlf.: 54605063/60633268, e-mail: anita.hammer@c.dk

Rødding: Arne Caspersen, tlf.: 51362450, e-mail: arnecaspersen@gmail.com

Rødekro: Birthe Overgaard, tlf.: 74694025, e-mail: b.overgaard@hotmail.dk

Rødovre: Bent Pettersson, tlf.: 40977848, e-mail: bhpet@Outlook.com

Rønde: Kirsten Secher, tlf.: 21702437, e-mail: kise@syddjurs.dk

Samsø: Hanne Frydendahl, tlf.: 21435613, e-mail: hannefrydendahl@hotmail.com

Silkeborg: Tove Dan tlf.: 28935538, e-mail: godjul8600@gmail.com 

Silkeborg: Jørn Pagh, tlf.: 21955701, e-mail: jornpagh@gmail.com

Sindal: Kirsten Sørensen, tlf.: 29709167, e-mail: bsksgranly@hotmail.com

Skagen: Birte Lajer, tlf.: 41115664, e-mail: diverse@blsrr.dk

Skanderborg: Jørgen Schmidt, tlf.: 28620491, e-mail: schmidt@bogpost.dk

Skive: Niels Kristensen, tlf.: 97528342, e-mail: n.k.kristensen66@gmail.com

Skjern: Margit Hansen, tlf.: 30703281, e-mail: mgh@skjern-net.dk

Skælskør: henvendelse til Slagelse kommune

Skærbæk: Henning Brogaard, e-mail: henningbrogaard@hotmail.com

Slagelse: henvendelse til kommunen

Slangerup: Jenny Meyer, tlf.: 29447329, e-mail: j@meyersweb.dk

Slangerup: Lene Olsen. tlf.: 21432969, e-mail: lols@danskmetal.dk

Solrød-Greve: Asger Rasmussen, tlf.: 43902597, e-mail: asger@it.dk

Sorø: Hans Lambæk Nielsen, tlf.: 57832080/21434361, e-mail: lambehk@stofanet.dk

Spøttrup: Karen Purup Krog, tlf.: 97561029/29802814, e-mail: karenpurup@mail.dk

Stenlille: se under Sorø

Stevns: Susanne Lintrup, tlf.: 21494488, e-mail: slintrup@gmail.com

Struer: Leif Kristensen, tlf.: 28939501, e-mail: randileif@mail.dk

Stubbekøbing: Karen Fiehn, tlf.: 21813368, e-mail: karenfiehn@gmail.com

Suså: uddeler ikke julehjælp se evt. andre muligheder i boksen til højre 

Sundeved: Bodil Jacobsen, tlf.: 26192838, e-mail: bofrija@hotmail.com

Sundeved: Helen Neumann, tlf.: 74468237/23396513, e-mail: helenelsine@gmail.com

Svendborg: Kjeld Jønsson, tlf.: 62221273/60642221, e-mail: kjeldjonsson@mail1.stofanet.dk

Svinninge: Henrik Lehmann, tlf.: 61791023, e-mail: heleh@rodekors.dk

Sydthy: Ellen Vangsgaard, tlf.: 26953277, e-mail: emvangsgaard@gmail.com

Sæby: Inger Ejstrud, tlf.: 98466023/61606438, e-mail: saeby.inger.ejstrud@rodekors.dk

Søllerød: se under Birkerød

Sønderborg: Karla Holm, tlf.: 42750170, e-mail: keholm@privat.dk

Søndersø: Henvendelse i Røde Kors butikken

Thisted: Ejgil Boye Mortensen, tlf.: 97911864/40461864, e-mail: boye@mortensen.mail.dk

Tommerup: Patricia Jørgensen, tlf.: 64763181/22561001, e-mail: pmj@gv29.dk

Tornved-Bjergsted: Marianne Gudberg, tlf.: 25155278, e-mail: myriis73@gmail.com

Trehøje: Thilde Brunsgaard, tlf.: 97131352/40631352, e-mail: thilde@vildbjerg.dk

Trundholm: Søren Olsen, tlf.: 26585206, e-mail: gos@nyka.dk

Tølløse: Margit Nørrevang, tlf.: 59180049, e-mail: margitnoerrevang@waoomail.dk

Tønder: Henning Brogaard, email: henningbrogaard@hotmail.com

Tårnby: Røde Kors Hovedstaden, tlf.nummer 38336400 mail. rkh.julehjaelp@rodekors.dk

Tørring-Uldum: kun ansøgere som bor i gamle Tørring-Uldum kommune kan ansøge henvendelse til Hedensted kommune socialforvaltning

Ulfborg-Vemb: Berit Sørensen, tlf.: 51243564, e-mail: beritoghenrik@paradis.dk

Ulllerslev: Erik Feldthaus, tlf.: 23345059, e-mail: erikfe@post.tele.dk

Vallensbæk: Poul Lund, tlf.: 40549861, e-mail: poullund@post10.tele.dk

Varde: Henvendelse til kommunen

Vejen: Jens Trier Hansen, tlf.: 75389571/51362057, e-mail: jens.trier.hansen2@skolekom.dk

Vejle: Henvendelse til kommunen

Vestlolland: Bente Nielsen, tlf.: 61695605, e-mail: bentenielsen17@gmail.com

Viborg: Lissie Jarl, tlf.: 20290088, e-mail: lissiejarl@yahoo.dk

Videbæk : Birthe Degnboel, tlf.: 22975389, e-mail: degnboel@hotmail.com

Vinderup : Christian Esbensen, tlf.: 97448372/26447891, e-mail: skraenten21@fibermail.dk

Vissenbjerg: Troels Beck, tlf.: 20662649, e-mail: trbeck45@gmail.com

Vojens: I Vojens indstiller kommunen familierne

Vordingborg: Hans Erik Hansen, tlf.: 51728114, e-mail: 15a@godmail.dk

Værløse: Tine Sahlgren, tlf.: 22766169, e-mail: ts@fof.dk

Ærø: Lothar Voight, tlf.: 86140911, e-mail: lothar_voigt@mail.dk

Ølgod: Karen S. Pedersen, tlf.: 75244343/30550343, e-mail: kahoejager@gmail.com

Aabenraa: Gitte Jarlnæs, tlf.: 21752611, e-mail: gitte.jarlnaes@rodekors.dk

Aalborg: ansøges via kommunen

Aarhus: uddeler ikke julehjælp se evt. andre muligheder i boksen til højre

Åbybro: uddeler ikke julehjælp se evt. andre muligheder i boksen til højre

Års-Aalestrup: Olau Holtvind, tlf.: 96494030/20787854, e-mail: farso.9640@rodekors.dk

Årup: Jytte Conny Rasmussen, tlf.: 64431036, e-mail: jyfo@privat.dk

Åskov: Minna Madsen, tlf.: 97196113/29402259, e-mail: minnaaage@hotmail.com